Raxalpe a Hohe Wand

Raxalpe a Hohe Wand |
15.06.2006 - 17.06.2006

    Účastníci zájezdu: Jirka, Renata, Ondra

Prodloužený víkend v horách kousek pod Vídní. Nejprve na rozcvičení feráta na Turecký hrad hned vedle dálnice A1 z vesnice Gleissenfeld, pak přesun do Raxů na bezplatné tábořiště v Kaiserbrunnu, další den Feráta Haidsteig na Preinerwand a nakonec krátké zastavení na náhorní plošině Hohe Wand.
Drželi jsme se návrhu víkendového zájezdu, který jsem sestavil po brouzdání na internetu s několika změnami.

1.den - čtvrtek
Z Náchoda jsme vyjeli asi v 7 hodin směrem na Znojmo, Vídeň. Jelikož cesta ubíhala rychle, rozhodli jsme se, že se podíváme na Turecký hrad pod výjezdem Seebenstein, který byl naplánován až na neděli. V Gleissenfeldu na parkovišti pod hradem jsme byli asi ve 13.00 hodin. Šílené vedro, snad 30 stupňů. Začátek Pittentaler Steig jsme našli bez problémů. Byl tam usazený jeden šmírák a sledoval, co bude. Začíná to zajímavým asi 10 metrovým "lezeckým stromem"Úsek po lezeckém stromu je nejtěžší místo celé feráty. Kolíky jsou daleko od sebe, lano není (příští rok už tam bylo), menší lidé mají problém. Tady je dobré mít kus lana (20m) na pomocné jištěníRenata nějak nebyla ve své kůži a raději to vzdala a došla na hrad po lesní pěšině. My s Ondrou jsme to již bez problémů vylezli až k oknuKrásný výhled na dálnici, Raxy vzaduvesnici Gleissenfeld pod námi byl spravedlivou odměnou za hodinové smažení na slunci. Do Glognitz jsme jeli po nějakých okreskách a pořád jsme se nemohli dostat na dálnici. Lepší je se vrátit na křižovatku Seebenstein a tam odbočit na dálnici na Semmering. Z Glognitz již v pohodě do Hirschwangu a na tábořiště v Kaiserbrunnu. To bylo poloprázdné (čtvrtek). Postavili jsme stan a pak šli skouknout vodní muzeum za silnicí.

2.den - pátek
Budíček v 5 hodin a přesun do Prein an der Rax a na parkoviště v Griesleitenhofu. Jsme tam první. Pak přijíždí asi 70letý důchodce. Toho se snažíme zuby nehty držet. Nejprve jdeme po šotolinové cestě. V 5 serpentině cesta odbočuje doprava na zelenou značku a dále stoupá lesem až na rozcestí s červenou značkou, kde je studánka. Vycházíme z lesa a nad námi se tyčí masív Preinerwandu. Blížíme se k nástupu do feráty Haidsteig. Dědek si pod kletterbaumem nasadil přilbu a bez jakéhokoliv jištění nám ukázal definitivně záda. Feráta Haidsteig je hezkánáročná tak akorát (do D). Výhoda je, že do ní dopoledne nesvítí slunce. Ještě nás čeká 2. lezecký strom, trochu náročnější komín a již jsme u sošky černé madony, kde je i stěnová knížka. Občerstvujeme se  a již méně náročným výstupem (B) stoupáme k vrcholu. Na vrcholu Preinerwandu (1783m) nás vítají pasoucí se kamzíci a krásný nerezový kříž. Jsme na náhorní plošině Raxů. Sestup po Holzknechtsteigu je pěkně hnusný suťoviště a došlo při něm k tragické události. Utrhly se mi podrážky na obou botách. Lepší by to asi bylo po zajištěné cestě Preinerwandsteig. Na tábořiště v Kaiserbrunnu, kde jsme nechali postavený stan, se vracíme asi ve 14 hodin. Bereme karimatky a jdeme se vyvalit k ledově studené zelené říčce Schwarza. Opět je děsné vedro, ale již se začínají dělat mraky - předzvěst bouřky, která večer opravdu přišla. Tábořiště se s nastupujícím večerem rychle plní (Poláci, Maďaři, Češi)

3.den - sobota
Vstáváme v 5.30 a odjíždíme pod Hohe Wand Po dálnici na Vídeň sjezd Wiener Nustadt West a pak po silnici č.26 až do Unterhoflein. Tam doprava do Maiersdorfu a na placenou cestu pod Hohe Wand (1.45 E za každou dospělou osobu i auto). Původní plán HTL Steig kvůli mým botám rušíme, ale jdeme se alespoň podívat k nástupu. Někteří borci mají lezečky - je to asi lepší. Začátek dělá skoro všem problémy. Do stěny pere už ráno slunce. K plošině Skywalk jdeme áčkovou Vollerinsteig s odbočkou do komína Frauenlucke (30m B). Na plošině Skywalk se vydržíme asi hodinu koukat na lezce na HTL Steigu přímo pod náma. Sestup k parkovišti opět po Vollerinsteig. Ve 12.00 odjíždíme domů. Ve Znojmě nás chytla taková průtrž mračen, až jsme museli na chvíli zastavit. V Náchodě jsme v 18.30, takže jsme ještě viděli skoro celou ostudnou porážku fotbalistů od Ghany.


Fotogalerie
Mapa Kompass č.210 Wiener Hausberge 1:35 000 Rax, Hohe Wand


autor článku: Jirka
vytvořeno: 6.02.2015 13:51:31
poslení úprava: 19.10.2021 13:11:54