Dolomity

Dolomity |
10.09.1996 - 14.09.1996

  Účastníci výpravy: Renata, Jirka, Pepa


Cíl: zajištěné cesty v okolí Cortiny d´Ampezzo a v Sextenských Dolomitech

 

Do Cortiny přijíždíme od východu z Julských Alp (Julské Alpy 1996). Nad silnicí se tyčí třítisícovka Antelao (3263m), neodolávám a fotím. Cortina d´Ampezzo je "hlavní město" Dolomit. Byla zde zimní olympiáda v roce 1956. Zastavujeme a chvíli se procházíme po městě. Pak již míříme na parkoviště pod passo Falzarego. Od těch, co tu již byli víme, že se tady dá přespat. Jsme ve výšce asi 1750m u říčky Rio Bianco. Přímo před sebou máme jižní stěnu Tofany di Rozes ( 3225m). S Renatou si stavíme stan, Joska spí v autě.

Ráno stoupáme podél Rio Bianco k rifuggio Dibona (2050m). Je krásné ráno, v dálce je vidět nejvyšší hora Dolomit Marmolada (3340m). Pod mohutnou stěnou Tofana di Rozes se dostáváme k nástupu do zajištěné cesty via ferrata Giovanni Lipella. Cesta začíná 800m dlouhou štolou z 1.sv.války do sedla Castelletto (2657m). Nechápu, jak to tu mohli vykopat. Ve štole je pár oken, ze kterých je zajímavý výhled. Za mírného stoupání traversujeme po celé západní stěně T.di Rozes. Přes údolí Trvenanzestal je nádherný pohled na skupinu Fanesgruppe. Zajištěná cesta pokračuje k rozcestí. Doleva bychom došli k chatě Rifugio Giussani. Dáváme se doprava směr Cima - vrchol. Začíná to být náročnější. Počasí se zhoršuje, dostáváme se do mraků. Máme před sebou cca 300m vysokou kolmou severní stěnu. Žádný med. Lana jsou omrzlá. Viditelnost je malá. Na chvíli propadáme panice, když se cesta ztrácí ve sněhu. Nakonec se šťastně dostáváme k pamětní desce G.iovanni Lipelliho. Je to nejvyšší místo, kterého jsme na Tofaně dosáhli (asi 3000m). Jít na vrchol nemá za tohoto počasí význam. Sestupujeme po severním svahu po kamenných plotnách a suťovišti normální cestou k Rifugio Giussani (2561m). Kolem je plno pozůstatků z 1.sv.války. V oblasti Tofan probíhaly urputné boje. Po široké cestě se dostáváme k rif. Dibona, odkud jsme ráno vycházeli a k autu na parkovišti.

Další den ráno prší, takže jdeme pouze nalehko k zajímavému útvaru Cinque Torri (2361m). Počasí se zlepšuje a tak se rozhodujeme, že se podíváme ještě na Monte Averau (2649m). Z vrcholu je hezký pohled na SZ na Fanesgruppe, na S na Tofanu di Rozes, na V na Monte Nuvolau. Ještě jednou se vyspíme na parkovišti pod Tofanou di Rozes.

 Vzhledem k nejistému počasí volíme další cestu v nižší nadmořské výšce. Z průvodce vybíráme cestu č.31 od kempu Olympia v Cortině na nevýrazný vrchol v hřebenu Pomagagnon Punta Fiames (2240m). Via ferrata Albino Michielli Strobel je vzdušná a jsou z ní hezké výhledy na Cortinu d´Ampezzo a skupinu Tofana. Bez větších obtíží se dostáváme na vrchol. Sestup je dost nepříjemný přes velké suťoviště. Odměnou nám je krásný pohled na Sorapiss (3205m). Přesouváme se k jezeru Durensee a hledáme místo na přespání. Není to zde žádný problém.

Časně ráno jedeme k jezeru Misurina a odtud po cestě pod mýtem (30DM) na Auronzohutte (2320m). Po cestě s malým převýšením jdeme do sedla Paternsattel (2457m) a snídáme. K Drei-Zinnen Hutte (2405m) je to skoro po rovince. Nejznámější útvar této oblasti Tre Cime (2999m) máme přímo za zády. Cesta Auronzohutte - Drei-Zinnen Hutte musí být v sezoně pěkným "Václavákem". Nyní je zde také dost lidí, ale ještě to jde. Jižně od Drei-Zinnen Hutte je nástup do zajištěné cesty na Paternkofel (2746m). Jde se systémem tunelů, který je přerušován vylámanými skalními okny až do štěrbiny Gamsscharte (cca 2600m). Přes dva dobře zajištěné skalní stupně a v závěru po suťovišti se dostáváme na vrchol. Je odtud hezký pohled na Tři Čimy. Sestupujeme zpět do štěrbiny Gamsscharte a dál po místy zajištěné cestě podél hřebene Bodenknoten k východu do sedla Bullelejoch (2522m) a zpět k chatě Auronzohutte. Autem sjíždíme na známé místo a chystáme se k poslednímu přenocování.

Domů jedeme přes Lienz, Felbertauern tunel (190 šilinků), Zell am See, Salzburg, České Budějovice, Jindřichův Hradec, Havlíčkův Brod, Pardubice, Hradec Králové do Náchoda. Celkem jsme při této výpravě najeli 1871 km.

 

Fotogalerie

Průvodce ALPY KOMPASS - Zajištěné cesty - Dolomity sever
č.29 Via Giovanni Lipella - Tofana di Rozes 3225m.........................…..část1, část2
č.31 Via ferrata Albino Michielli Strobel - Punta Fiames 2240m.............část1, část2
č.38 Válečný chodník De Luca - Innerkofler - Paternkofel 2746m.........část1, část2

Mapa ALPY KOMPASS č.55 - Cortina d´Ampezzo
část 1 - oblast Tofana
část 2 - Sextenské Dolomity


autor článku: Jirka
vytvořeno: 1.03.2015 11:58:15
poslení úprava: 8.08.2022 13:06:01